Skip to main content

Faculty

Tenure-Track Faculty

Research Professionals

Teaching Faculty

Clinical Faculty

Adjunct Faculty

Emeritus

Retired Faculty

Research Staff

Postdoctoral Associates

Research Support Staff

Lab and Technical Staff

Residents


Joao Cavasin 
The Dr. Robert M. Lewis and
Sandra S. Lewis Anatomic
Pathology Resident


Brieuc Cossic 
Anatomic Pathology Resident

Esther Crouch
Anatomic Pathology Resident

Elena Demeter
Anatomic Pathology Resident

Erica Feldman
CARE Resident
 
Mason Jager
Mason Jager
Sr. Anatomic Pathology Resident
Nathaniel Kollias
Nathaniel Kollias
CARE Resident
Rachel Labitt
Rachel Labitt
CARE Resident
Joseph Malatos
Joseph Malatos
Anatomic Pathology/WCS Resident


Jacqueline Marinoff
Anatomic Pathology Resident

Ileana Miranda
Ileana Miranda
Anatomic Pathology Resident
Stacy Rine
Stacy Rine
Anatomic Pathology Resident  
Williams Shane Sills
William Shane Sills
Anatomic Pathology Resident  
May Tse
May Tse
Anatomic Pathology Resident  
Timothy Wu
Timothy Wu
Anatomic Pathology Resident  

Graduate Students

Student

Dept/Field

Lab

Danysh Abetov Biochemistry, Molecular & Cell Biology Alexander Nikitin
Adriana Alexander Molecular & Integrative Physiology Paula Cohen, Charles Danko
Luye An Biochemistry, Molecular & Cell Biology Andrew White
Jordana Bloom Biochemistry, Molecular & Cell Biology John Schimenti
Timothy Dinh University of North Carolina Praveen Sethupathy
Irma Fernandez Biochemistry, Molecular & Cell Biology Hening Lin, Bob Weiss
Adam Francisco Molecular & Integrative Physiology Praveen Sethupathy
Dah-Jiun Fu Comparative Biomedical Sciences Alex Nikitin
Blaine Harlan Genetics, Genomics & Development Alex Nikitin
Marlena Holter Comparative Biomedical Sciences Bethany Cummings
Dah Ihm Kim Comparative Biomedical Sciences Andrew White
Wilfred Leung Comparative Biomedical Sciences Kristy Richards
Carolyn Milano Genetics, Genomics & Development Paula Cohen
Elizabeth Moore Comparative Biomedical Sciences Bob Weiss
Justin Nicholatos Comparative Biomedical Sciences Sergiy Libert
Jeff Pea Molecular & Integrative Physiology Paula Cohen
Catalina Pereira Biochemistry, Molecular & Cell Biology Bob Weiss
Timothy Robinette Comparative Biomedical Sciences Sergiy Libert
Ian Rose Genetics, Genomics & Development Alex Nikitin
Roman Spektor Genetics, Genomics & Development Paul Soloway
Amanda Touey Genetics, Genomics & Development Cohen Lab
Tina Tran Biochemistry, Molecular & Cell Biology

John Schimenti

Jonathan Villanueva Comparative Biomedical Sciences Praveen Sethupathy
Dania Villarnovo Comparative Biomedical Sciences Kristy Richards
Michelle White Comparative Biomedical Sciences Adam Boyko
Marquita Winters Genetics, Genomics & Development John Schimenti
Robert Yamulla Biochemistry, Molecular & Cell Biology John Schimenti
Jennifer Yordy Zoology & Wildlife Conservation Adam Boyko

Administrative Staff

Amy Pellegrino, Administrative Manager

Share this: